صفحه اصلی > ایران سرزمین 4 فصل 

       

ایران سرزمین چهارفصل


     

موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی ایران کشوری پهناور است که با 1648000 کیلومتر مربع مساحت، در جنوب غربی آسیا واقع شده و از شمال با کشورهای ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان و از شرق با افغانستان و پاکستان از غرب با ترکیه و عراق هم مرز است و مرزهای جنوبی آن به کرانه های خلیج فارس و دریای عمان ختم می شود.


     
     


جاذبه های تاریخی

فلات ایران قدیمی ترین کانون تمدنی دوران باستان با قدمتی برابر 7000 سال تمدن مکتوب در آسیا بشمار می رود و از این نظر در دانش باستان شناسی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. شواهد بسیاری دال بر مسکونی بودن ایران از دیرباز وجود دارد. وجود کانون های قدیمی سکونت در کنار چشمه ها و رودخانه ها گویای این مطلب است. مهم ترین این کانون های باستانی عبارت اند از: تپه سیلک کاشان, تپه حصار دامغان, ترنگ تپه گرگان, تپه حسنلو در آذربایجان, تپه مارلیک در رودبار و همچنین این سرزمین کهن دارای یک میلیون اثر فرهنگی, گردشگری, و بوم گردی اکوتوریستی که از این تعداد 31 هزار اثر ثبت ملی و 17 اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

موزه های ایران گنجینه های میراث فرهنگی، تاریخی، طبیعی، مردم شناسی و هنر این سرزمین می باشند. در بیشتر شهرهای بزرگ و قدیمی ایران، موزه ها، کاخ موزه، و باغ موزه ها و مجموعه های خصوصی وجود دارند که انبوهی از آثار باستانی، هنری و چهل ستون در اصفهان؛ موزه کرمانشاه، موزه رضا عباسی، فرش، هنرهای تزئینی، هنرهای معاصر، آبگینه و سفال، ساعت، سینما، جواهرات ملی، هنرهای ملی، ایران باستان، مردم شناسی و غیره در تهران، موزه های طوس، نادری و آستان قدس رضوی در خراسان رضوی، موزه های شوش، هفت تپه، و آبادان در خوزستان، موزه فلک الافلاک در لرستان و غیره از مجموعه گنجینه های فرهنگی ایران به تعداد 430 فضا می باشند.


     
       
جاذبه های فرهنگی و موزه ها
     
غنای فرهنگی ایران در عرصه های مختلف از جمله انواع هنرهای شرقی، ادبیات و عرفان، آوازه ای جهانی دارد. اسطوره ها، افسانه ها، حکمت و فلسفه، شعر، موسیقی, ادبیات عامه، صنایع، صنایع دستی، معماری و هنرهای تزئینی، بخش در خور اعتنا از گنجینه های اندیشه بشری این سرزمین را تشکیل داده اند. جشن نوروز، ردیف موسیقی ایرانی، موسیقی بخشی های خراسان، هنر نمایشی، آئین تعزیه، آئین پهلوانی، و زورخانه ای، مهارت فرش بافی کاشان، مهارت فرش بافی فارس، نقالی و قصه گویی اجرایی ایرانی، دانش سنتی لنج سازی و دریانوردی در خلیج فارس و قالیشویی مشهد اردهال از جمله میراث معنوی ایرانی می باشدکه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. موزه های ایران گنجینه های میراث فرهنگی، تاریخی، طبیعی، مردم شناسی و هنر این سرزمین می باشند. در بیشتر شهرهای بزرگ و قدیمی ایران، موزه ها، کاخ موزه و باغ موزه ها و مجموعه های خصوصی وجود دارند که انبوهی از آثار باستانی، هنری و طبیعی این کشور کهنسال را به نمایش گذاشته اند. موزه های تبریز، مراغه، ارومیه، خوی، میاندوآب در آذربایجان؛ موزه های کاشان و چهل ستون در اصفهان، موزه کرمانشاه، موزه رضا عباسی، فرش، هنرهای تزئینی، هنرهای معاصر، آبگینه و سفال، ساعت، سینما، جواهرات ملی، هنرهای ملی، ایران باستان، مردم شناسی و غیره در تهران؛ موزه های طوس، نادری و آستان قدس رضوی در خراسان رضوی، موزه های شوش، هفت تپه و آبادان در خوزستان؛ موزه فلک الافلاک در لرستان و غیره از مجموعه گنجینه های فرهنگی ایران به تعداد 430 فضا می باشند.
     
       
       

جاذبه های زیارتی

دین رسمی ایران، اسلام و طبق قانون اساسی مذهب رسمی، شیعه اثنی عشری است. حدود 99/56 درصد مردم ایران مسلمان هستند. ادیان زرتشتی، مسیحی و کلیمی در ایران به رسمیت شناخته می شوند و پیروان آن ها می توانندمانند مسلمانان با حقوق یکسان در فضای سیاسی، اجتماعی و ااقتصادی کشور مشارکت کنند.