صفحه اصلی > اخبار > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی کازیمو ماریا فری، معاون وزیر دادگستری ایتالیا، به مناسبت روز ملی ایران در اکسپو 2015 میلان

23 آگوست 2015 (یکشنبه 1 شهریور 1394)


سخنرانی کازیمو ماریا فری، معاون وزیر دادگستری ایتالیا،
به مناسبت روز ملی ایران در اکسپو 2015 میلان:


جناب آقای وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای وزیر فرهنگ، عالیجنابان، مهمانان محترم، خانم ها و آقایان،
مفتخریم که ورود شما را به اکسپو 2015 میلان تبریک بگوییم. حضور شما در اکسپو جهانی مایه ی غرور و شادی است. از جانب متئو رنزی، نخست وزیر ایتالیا و به شخصه  از جناب آقای نعمت زاده، وزیر محترم، به خاطر بازگشت شان به اکسپو، پس از مراسم شاد افتتاح 1 می، تشکر می کنم. همچنین سپاسگذارم از آقای جنتی، وزیر محترم، از آن رو که مهمان دوباره ی کشور ما پس از سفر پرثمر شان در ماه مارس گذشته هستند. حضور شما و هیأت شما، هدیه ای برای کشور میزبان و تمام شرکت کننده هاست. چنین حضوری به دوستی صمیمانه میان دو کشور می انجامد.
امروز ما در اکسپو جشن کشوری را می گیریم با تاریخ پرعظمت و پراهمیت، کشوری که ایتالیا با آن روابط همکاری بازرگانی و فرهنگی متعدد داشته. گرچه در سال های اخیر مشکلاتی وجود داشته، اما فضای اخیر توافق بین المللی به ما فرصت داده تا با شور و حرارت روابط را تجدید کنیم و ایتالیا فرصت پدید آمده را فرصتی سودمند برای رشد و توسعه ی متقابل می داند.
در این رابطه از فرصت حضور شما در میلان استفاده می کنم تا رضایت واقعی دولت ایتالیا را از توافق مهم 14 جولای در وین اعلام کنم،  توافقی که نقش ملی و بین المللی کشور شما را در جهان طلب می کند. این توافق به ما فرصت تقویت کانال های مهم همکاری میان دو کشور می دهد، همکاری ای که طی سال ها، چه در رم یا تهران، همواره پابرجا بوده.
دیدار اخیرِ «جنتیلونی»، وزیر امور خارجه و «فدریکا گوییدی»، وزیرِ توسعه ی اقتصاد ایتالیا، نشان از توجه ایتالیا به ایران و فرصت های پدید آمده با پایان تحریم ها دارد. پایان تحریم ها گواه اعتماد تجدید شده و نفسِ همکاری است. در این رابطه باید از رئیس جمهور شما، حجت الاسلام حسن روحانی نیز سپاسگذاری کرد. کشور ما در پی استحکام نقش خود به عنوان «دروازه و بزرگراهی» به اروپا برای ایران است و بر آن است تا در این فصلِ مهمِ فضای باز و همکاری بین المللی، به عنوان دوست و حامی در کنار ایران باشد.
ایران کشوری بزرگ با 80 میلیون جمعیت است که 60% آن زیر سی سال هستند، دارای فرهنگ و منابع غنی است که محدود به بخش انرژی نمی شود. دولت ایتالیا این فراوانی عوامل را به عنوان منبع دینامیسم و فرصت های بی نظیر تلقی می کند و در پی حمایت از رشد و توسعه ی ایران، از طریق تجدید آن سری از روابط اقتصادی است که تا چند سال پیش تهران را به شریک استراتژیک ما در سطح جهانی تبدیل کرده بود.
ایران و ایتالیا دارای تجربه ای مشترک در زمینه مبادلات تجاری و همکاری تولیدی بوده که قدمت آن به سال های ابتدایی جمهوری ایتالیا بازمی گردد. در این عصر دشواری اقتصادی که همه ی ما را در جهان درگیر کرده، ما فقط می توانیم به استقبال سناریویی برویم که در ماه های آینده آشکار می شود. همچون شرکای اروپایی خود، ایتالیا نیز علاقه ی خاصی به رابطه با ایران و شرکت های ایرانی دارد و این امر عنصر ارزشمندی برای توسعه و رفاه ایرانی هاست. تهران واقف به کیفیت و تخصص گرایی ایتالیایی است و این امر به صادرات تجارت ایتالیا و ایجاد فرصت های تازه برای رشد و همکاری متقابل کمک می کند.
در دوره ی قبل از تحریم ها، تجارت میان کشورهای ما به 7 میلیارد یورو رسیده بود. در این مرحله ی تازه، ایتالیا قصد دارد از یک میلیارد و یکصد میلیون یورو صادرات سال 2014 فراتر برود و موقعیت گذشته خود را به عنوان شریک بازرگانی رده بالای اروپا به دست آورد. در نتیجه، مهم است که راه های ممکن همکاری فنی و تکنولوژیکی را که بیشترین سود را برای توسعه ی علمی و صنعتی ایران دارد، بررسی کرد.
به لحاظ تاریخی، منابع انرژی در ایران حوزه ی مورد علاقه ی ما در روابط تجاری است. شرکت های ایتالیاییِ فعال در بخش انرژی در ایران با قدرت عمل می کنند و هرگز ورشکسته نشده اند، حتی در دشوارترین شرایط.  وزرای محترم کشور شما به تاریخ و روابط توجه دارند. اما علاوه بر انرژی، بسیاری حوزه ها هستند که می توانیم به شکل های تازه ای با یکدیگر همکاری کنیم، مانند: زیربنایی، حمل و نقل، گردشگری.
اکنون ایتالیا در پی ارائه ی کار کارشناسی، کیفیت و تخصص گرایی شرکت های ایتالیاییِ کوچک و متوسط به منظور افزایش و بهبود ظرفیت های تولید کشور شما و افزایش سود دو طرفه است. از مهندسی مکانیکی تا زنجیره ی تولید غذا و کشاورزی، حوزه های بسیاری هستند که بر اساس میل و نیاز کشور شما و داشتن سود دو طرفه، کشور ما آماده ی همکاری در آن زمینه با شما می باشد.
***
البته، تجربه ی روابط ما، منحصر به روابط اقتصادی نیست، گواینکه اهمیت آن انکارناپذیر است. همکاری فرهنگی ما در واقع سنگ بنای روابط ایتالیا و ایران است و گواه آن، نقش محوری دو منطقه است. در میان وارثان قدیمی ترین تمدن های بشری، ایتالیا و ایران همیشه به عنوان گهواره های فرهنگ و تمدن در خاورمیانه و مدیترانه شناخته شده اند. جذابیت متقابل فرهنگ های ما همیشه نقش مهمی در مطالعات و مقایسه ی سنت های مختلف داشته. کشور ما به "گفتگوی تمدن ها" به عنوان انتقال دهنده ی روابط بین الملل باور دارد.
    همچنین، در طول این سال ها، روابط فرهنگی میان ایران و ایتالیا همواره موجب همکاری های سودمند شده و این روند هرگز متوقف نشده. در اثباتِ شدت این روابط باید به اکسپوی جهانی میلان اشاره کنم و رضایت دولت ایتالیا را از امضای توافق نامه های مهم برای سال های 2015 تا 2018، در حوزه های فرهنگی، آموزش عالی و تحقیق، مجددا یادآوری نمایم.
به عنوان مثال، همکاری دانشگاهی منبع خوشنودی بسیار است: دانشجویان ایرانی در دانشگاه های ایتالیا هفت برابر شده اند؛ از 387 نفر در ده سال پیش به 2778 نفر در آخرین سال آکادمیک رسیده اند و 64 توافق نامه میان دانشگاه های ایتالیا و ایران امضا شده. این به معنای ثروتی از فرصت های بی نظیر دانش اندوزی برای جوانان ما است که اتحاد ما را مستحکم تر از پیش می کند.
افزون بر این، ریشه های تاریخی باستانی ما به ما فرصت همکاری موفقیت آمیز در زمینه ی تحقیقات باستان شناسی می دهد. نوآوری های افتخارآمیز بسیاری در حوزه های مراقبت، حفاظت و تحقیق وجود دارد. و البته اهمیت فعالیت های مشترک تازه ی ما در ادبیات، سینما، تئاتر و موسیقی، کم تر از سایر حوزه ها نیست، رشته هایی که موجب دسترسی عموم مردم به غنای بی نهایت فرهنگ  دو کشور است.
یکی دیگر از امتیازات روابط ما، همکاری دو کشور در زمینه ی «موزه ها» است و در این جا باید از مقامات ایرانی قدردانی کرد به خاطر کمک هاشان در اجرای پروژه ی منتهی به نمایشگاه فوق العاده ی پرسپولیس، پنلوپه در Fondazione Prada، که تا چند روز دیگر برای عموم باز است. زیبایی این کار هنری به ما کمک می کند تا جذابیت های طبیعی فرهنگی عمیقی را درک کنیم که ما را به یکدیگر پیوند می دهد.
***
اکسپو 2015 میلان نه تنها فرصتی مهم  برای تعمیق اتحاد میان کشورهای ما است بلکه مهم تر از همه فرصتی برای ارتقای آگاهی در مورد مسائل حیاتی توسعه کشاورزی پایدار و کوشش در برابر اتلاف غذا است. هر بازدیدکننده ای متوجه رابطه حیاتی و عمیق فرصت های فردی و پیشرفت های جهانی می شود. از هر کشوری، با فرهنگ و سنت های خود، دعوت شده تا راه حل های چالش های مربوط به تامین غذا را ارائه دهد.
مسئله ی غذا نه تنها برای تضمین آینده ی نسل بعدی، بلکه برای کودکان ما نیز استراتژیک است. فرصت هایی این چنین برای گفتگو در مورد مشکلاتی که جامعه ی بین الملل، تنها در صورت اتحاد، می توانند بر آن غلبه کنند، بسیار مهم است. تجربه ی جذابی که امروز شما در غرفه ی ایران عرضه کرده اید، به ما یادآوری می کند که با شناخت سنت ها و فرهنگ های خود، می توان دوستی میان ملت ها را تقویت کرد.
به اعتقاد ایرانی ها،  جوهره ی جهان بر اساس «خرد» است. چنین رویکردی نسبت به موضوع «تغذیه زمین، انرژی برای زندگی» به معنی کاربرد خرد برای یافتن راه حل هایی برای این چالش جهانی است. اعتقاد دیگر ایرانی ها این است که انسان ها «به جشن پروردگار در زمین دعوت شده اند»، تصویری که از آن، رفتار با مصرف غذا، بر اساس چهار محور مشتق می-شود: «عدالت»، «بخشش»، «قناعت» و «شکرگذاری». تغذیه ی زمین در سنت های هر دو کشور ما، در مفهوم بخشش و زکات، وجود دارد و دارای نقشی بنیادین در برخوردِ، نه چندان متفاوت ما، نسبت به آگاهی معنوی است.
سنت، پایداری و تنوع گرایی در ایران ایجاد شده و این امر مدیون موقعیت استراتژیک ایران به عنوان پلی میان شرق و غرب است. این ها سه موضوع پروژه ی ایران در اکسپو 2015 میلان هستند که از طریق غرفه ی ایران به تصویر کشیده شده اند: همانگونه که در معرفی غرفه ی شما آمده، سفره، پارچه ای چهارگوش و رومیزی مانند است؛ یکی از مهم ترین عناصر فرهنگ ایرانی که از طریق آن «نعمت های پروردگار در اختیار شهروندان جهان گذارده می شود».
دیدارِ شما، وزرای محترم، به گفتگو و مناظره ی اکسپو کمک می کند و بی تردید راه حل هایی عملی برای نابرابری غذا که بر بشریت تاثیرگذار است، عرضه می نماید. وزرای محترم سپاسگذارم که موضوع اکسپو 2015 میلان را پربار کردید و یک بار دیگر نقش ایران را، در این برهه ی حساس برای آینده ی زمین، به نمایش گذاشتید.
امیدوارم روز ملی به عنوان لحظه ای خاص در روابط میان دو کشور ما به خاطر سپرده شود و گامی به سوی آینده ی مشترکی باشد که باور دارم پر از رفاه و ترقی است.
    


١٣:٥٤ - 1394/06/10    /    شماره : ٤٠٤    /    تعداد نمایش : ٣٢٢٧