صفحه اصلی > اخبار > تازه های خبر 


  چاپ        ارسال به دوست

« امن ترین کشور خاورمیانه »

مصاحبه پاسکال هانیش با جناب آقای دکتر اسفهبدی، کمیسر ژنرال ایران در اکسپو 2015 میلان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسکال هانیش، دانشجوی دانشگاه وین، به عنوان بخشی از پروژه­ تحقیقاتی خود، با تائید دفتر اکسپوهای جهانی “BIE” نشریه ای اینترنتی منتشر کرده که حاوی مصاحبه های او  با مقامات غرفه های اکسپو 2015 میلان است.

در زیر، مصاحبه پاسکال هانیش را با جناب آقای دکتر اسفهبدی، کمیسر ژنرال ایران در اکسپو 2015 میلان، می خوانید:

 پاسگال هانیش: ممکن است کمی در مورد اهداف خود از شرکت در اکسپو 2015 میلان بگویید؟

اسفهبدی: اکسپو، رویداد مهم جهانی است که ده ها میلیون نفر بازدید کننده دارد و به توسعه تبادل فرهنگی میان ملت ها و نمایش هویت ملی کشورهای شرکت کننده- که تعداد آن ها در مواردی از 150 کشور فراتر می رود کمک می کند. در اکسپوهای جهانی، کشورهای جهان، آخرین دستاوردهای تکنولوژیکی و پیشرفت های صنعتی خود را به معرض نمایش می گذارند. اکسپوها، علاوه بر ایجاد تفاهم میان ملت ها و آشنا کردن آن ها با فرهنگ و تمدن جهانی، به توسعه تجارت میان کشورها، گسترش صنعت گردشگری و انتقال تکنولوژی به کشورها، کمک می کنند.

 اکسپو میلان به خاطر انتخاب موضوع « تغذیه زمین، انرژی برای زندگی» با هدف یافتن راه حل برای مبارزه با فقر غذایی که دامنگیر بیش از 900 میلیون نفر از مردم کره زمین است، از اهمیت خاصی برخوردار است. کشورهای شرکت کننده در اکسپو میلان می توانند از تجربه های ارزنده کشورهای دیگر در زمینه افزایش بهره وری در کشت محصولات غذایی، روش های کاهش ضایعات فرآورده های غذایی، بهینه سازی الگوهای مصرف استفاده کرده و با جدیدترین فناوری های به کار رفته در بخش کشاورزی سایر کشورها آشنا شوند.

غرفه جمهوری اسلامی ایران در اکسپو 2015 میلان، در فضایی به وسعت 1950 متر مربع، در مکان بسیار مناسبی ساخته شده و به عنوان یکی از غرفه های برتر از لحاظ معماری، طراحی و نمای داخلی و بیرونی، با استقبال فراوانی روبرو شده است.

بازدیدکننده های غرفه ایران می توانند با شرایط اقلیمی آب و هوای ایران، انواع محصولات بومی، غذاهای سنتی و کالاهای متنوع صادراتی ایران آشنا شوند. ایران از لحاظ جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی، مقام دهم و از لحاظ جاذبه های طبیعی، رتبه پنجم را در بین کشورهای دنیا، به خود اختصاص داده است و غرفه جمهوری اسلامی ایران می تواند به خوبی جاذبه های گردشگری ما را به بازدیدکننده ها معرفی نماید.

سابقه حضور ایران در اکسپوها به قرن نوزدهم باز می گردد و ایران در سال 1871 در اکسپو لندن و در سال 1873 به دعوت دولت اتریش، در اکسپو وین حضور یافته است. در نیمه دوم قرن بیستم، ایران در اکسپوهای  مونترال، تای جون ( کره جنوبی)، لیسبون ( پرتغال) و در 15 سال اخیر نیز در اکسپوهای هانوور (آلمان)، آیچی ( ژاپن)، شانگهای ( چین) و میلان ( ایتالیا) فعالانه حضور یافته است و تمایل خود را به گسترش مناسبات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی با ملل دنیا نشان داده است.

پاسگال هانیش: در مورد ارزش های جهانی ایران بیشتر بگویید؟

اسفهبدی: ارزش مفهومی نسبی است و جوامع مختلف، متناسب با شرایط اقلیمی و فرهنگی خود، ممکن است برداشتی متفاوت از ارزش داشته باشند. ارزش های مورد قبول مسلمانان کشورها، بیشتر برآمده از تعالیم و آموزه های دین مبین اسلام است، از نظر ما ایرانیان، بهتر است شهروندان جامعه جهانی، موارد زیر را به عنوان ارزش تلقی کنند:

1-     آزادی ملت ها در انتخاب سرنوشت خویش ( میزان رای ملت است)

2-    برقراری صلح و تفاهم میان کشورها و حل و فصل مناقشات بین المللی از راه مسالمت آمیز

3-   کمک به کشورهای نیازمند و دفاع از حقوق ملت های ستمدیده و تحت سلطه

4-    تساوی همه افراد در برابر قانون

5-    توزیع عادلانه ثروت های اجتماعی میان مردم و رفع تبعیض و حق کشی

6-    احترام به خانواده و عناصر اصلی تشکیل دهنده آن ( پدر، مادر و فرزندان)

7-    ارتقای سطح رفاه اقتصادی و اجتماعی و به طور کلی، استانداردهای زندگی افراد

8-   به رسمیت شناختن حق آموزش برای همه افراد جامعه ( تلاش برای کسب علم در هرکجای عالم)

9-    تامین امنیت اقتصادی و اجتماعی به منظور بسترسازی برای رشد و توسعه اقتصادی

پاسگال هانیش: ایده ها و  ایده آل های آینده شما کدام هستند؟

 اسفهبدی: برقراری صلح، امنیت و عدالت در سراسر جهان، نفی سلطه طلبی قدرت های بزرگ و همچنین تامین رفاه و آسایش برای همه شهروندان جامعه جهانی

 پاسگال هانیش:  معیارهای کمک به جامعه آینده کدام هستند؟

اسفهبدی:

-        همبستگی ملت ها

-        احترام به حق حاکمیت کشورها در تعیین سرنوشت خویش

-        توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی کشورهای جهان سوم

-        اصلاح سازمان ملل متحد و تبدیل آن به نهادی قدرتمند و بین المللی که از صلح و عدالت واقعی دفاع می کند

پاسگال هانیش:  ایران به عنوان شریکی تازه در اقتصاد بین المللی چگونه ظاهر می شود؟

اسفهبدی: جمهوری اسلامی ایران همواره علاقمند به توسعه روابط اقتصادی خود با کشورهای جهان بوده است و توافق هسته ای با کشورهای 1+5 و رفع تحریم های ظالمانه و مغایر با حقوق بین الملل، شرایط مساعدی برای بازگشت دوباره ایران به اقتصاد بین المللی فراهم کرده است. موقعیت استراتژیک ایران در منطقه خاورمیانه و عضویت آن در کریدور شمال جنوب و برخورداری کشورها از حدود 60 میلیارد ماده معدنی از جمله 158 میلیارد بشکه نفت خام و 600 33 تریلیون متر مکعب گاز طبیعی و بازار وسیع 78 میلیون نفری، آن را به بازاری جذاب و خوش آتیه تبدیل کرده است و هر ماه ده ها هیأت اقتصادی و بازرگانی برای توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی خود یا از سرگیری این مناسبات به کشور ما سفر می کنند. ایران قابلیت جذب 20 میلیون نفر گردشگر را در سال دارد و بخش نفت، پتروشیمی و صنایع ایران حداقل می توانند در دوره ای پنج ساله بالغ بر 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی را جذب نمایند. در حال حاضر، کشور ما امن ترین کشور در منطقه خاورمیانه، آسیای مرکزی و شمال آفریقا است.

کشورهای جهان به جمهوری اسلامی ایران به عنوان شریکی قابل اعتماد و بزرگ برای توسعه مناسبات اقتصادی، تجاری و صنعتی، نگاه می کنند. خط مشی های اقتصادی ایران در پنج سال آینده، در برنامه ششم توسعه اقتصادی ( 2016-2020) مشخص گردیده که در حال تدوین است.

 در پایان از ابراز علاقه جنابعالی برای انجام مصاحبه با اینجانب و معرفی ویژگی های اقتصادی ج.ا.ایران در نشریه تان صمیمانه سپاسگذاری می کنم.

 پاسگال هانیش:  ممنونم.


١٤:٣٠ - 1394/07/25    /    شماره : ٤٥٧    /    تعداد نمایش : ١١٢٨