صفحه اصلی > اخبار > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری روز ملی ایران در اکسپو 2015 میلان

23 آگوست 2015 ( یکشنبه 1 شهریور 1394)

     
     

الهام زهره‌وند - مراسم سیاسی - اقتصادی روز ملی ایران در اکسپو 2015 میلان روز گذشته با حضور محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت معدن و تجارت، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهروز نعمتی نماینده مجلس شورای اسلامی، جهانبخش مظفری سفیر ایران در رم و برخی مقام‌های دولتی ایتالیا همچون ، معاون وزیر دادگستری، کمیسر جنرال اکسپو، شهردار میلان و فرماندار میلان در سالن کنفرانس محل اکسپو برگزار شد.

به گزارش اقتصادنیوز، در این مراسم که با سخنرانی مقامات ایرانی آغاز شد و با حضور چشمگیر ایرانیان همراه بود، تصاویری از تولیدات کشاورزی و تولید مواد غذایی در ایران پخش شد که مورد استقبال حضار ایرانی و غیرایرانی قرار گرفت.

در این مراسم نعمت‌زاده با اشاره به موضوع اکسپو گفت: موضوع اکسپو میلان با توجه به مسائل حاد جاری جهان که متاسفانه امروز فقر و گرسنگی است، تهیه شد. مهاجرت روزافزون مردم درمانده آفریقایی و کشورهای فقیر و پرجمعیت جهان به اروپا که کشور ایتالیا مجبور به پذیرش و نگهداری آنهاست، گوشه‌ای از فاجعه انسانی در جهان امروز را نشان می‌دهد.

وی افزود: کشورهای حاضر در اکسپو باید برای تغذیه سالم و کافی انسان‌ها همفکری و همکاری کنند و اقدام موثر انجام دهند. مسئولیت و وظیفه کشورهای صنعتی و پیشرفته که متاسفانه درگذشته با استثمار و تصرف کشورهای آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین موجب عقب‌ماندگی علمی، فرهنگی، اقتصادی و قانونی این سرزمین‌ها شده‌اند، به مراتب بیشتر است. ایران علی‌رغم محدودیت‌های خود، آمادگی هرگونه همکاری در جهت ارتقای توان تولیدی محصولات کشاورزی در جهان از جمله انتقال دانش و تجارب خود و سرمایه‌گذاری برای تولید محصولات کشاورزی و دامی را در کشورهای مستعد و نیازمند اعلام می‌دارد.

نعمت‌زاده با اشاره به روز ملی ایران در اکسپو میلان و همزمانی آن با روز پزشک در ایران اظهار کرد: امروز که روز ملی ایران است،  مصادف با تولد استاد و فیلسوف، حقوقدان و پزشک بزرگ ایرانی ابوعلی سینا است، که کتاب قانون در پزشکی و کتاب شفا در حقوق او در کشورهای اروپایی از جمله در ایتالیا ترجمه و تا سالیان مورد تدریس و استفاده دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها بود. ایران مفاخر و دانشمندان زیادی در علوم و فنون مختلف به جامعه بشری عرضه داشته است، امروز نیز اندیشمندان و اساتید ایرانی در کنار بزرگان قبلی در مراکز علمی و تحقیقاتی و اقتصادی می‌درخشند.

وزیر صنعت درباره دیدگاه جهانی ایرانی‌ها نیز خاطرنشان کرد: ایران و ایرانی همیشه خواهان پیشرفت و توسعه جوامع بشری و ایجاد صلح و همکاری و مودت و رفاقت بود. در پایان جنگ تحمیلی مشخص شد متجاوز کشور همسایه بوده است و ما هشت سال از کشور خودمان دفاع کرده‌ایم. تحریم ظالمانه اقتصادی غرب نیز نشان داد که ما پایبند مقررات و حقوق بین‌المللی بوده و توانسته‌ایم با مذاکرات سیاسی و طولانی و صبر، حقانیت خودمان را بر جهانیان ثابت کرده و از فاجعه دیگری در خاورمیانه جلوگیری کنیم.

وی به نقش ایتالیا در مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای صنعتی اشاره کرد و گفت: لازم می‌دانم از همکاری دولت و ملت بزرگ ایتالیا در این گفتگوها تشکر و قدردانی کنم. سفر وزرای خارجه و توسعه و اقتصاد ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی به ایران در چند ماه اخیر همراه با صدها مدیر ارشد شرکت‌ها و بانک‌ها جهت همکاری با ایران گواه این واقعیت است که کشور و ملت ایران می‌تواند همکاری خوب و استراتژیک برای کشورها و شرکت‌‌های اروپایی از جمله ایتالیا باشد.

وی یادآور شد: علی‌رغم فشار و تحریم سیاسی و اقتصادی ایران توانست با تکیه بر توانایی نیروی انسانی و خلاق و تحصیل‌کرده در زمینه‌های مختلف علمی، صنعتی، فنی و هنری پیشرفته به دستاوردهای مهمی دست پیدا کند.

 وزیر صنعت با اشاره به فعالیت‌های اقتصادی ایران در همکاری با کشورهای دیگر بعد از توافق هسته‌ای خاطرنشان کرد: در حال حاضر دیدگاه غرب درباره ایران تغییر کرده، بنابراین آماده هستیم بازار خود را برای تولید مشترک در اختیار خارجی‌ها قرار دهیم. در این مسیر ایران هیچ محدودیتی برای سرمایه‌گذاری در بنگاه ها حتی با مالکیت صد درصدی خارجی‌ها برای مالکیت زمین به منظور تولید ندارد.

وی در پایان از طرف دولت ایران اعلام کرد: آماده هرگونه همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله گردشگری و تولید در زمینه‌های خرد و کلان با سرمایه‌گذاران خارجی هستیم.

در این مراسم کمیسر جنرال تام‌الاختیار ایتالیا در اکسپو میلان نیز در سخنانی با تاکید بر ظرفیت‌های بزرگ و متنوع اقتصادی در ایران اظهار کرد: امیدواریم پس از توافق هسته‌ای بتوان به ظرفیت‌های ایران دسترسی پیدا کرد و با سرمایه‌گذاری در ایران بازار مناسب این کشور و حتی منطقه را رونق بخشید.

 رونمایی از تمبر روز ملی ایران در اکسپو میلان دیگر برنامه این روز بود که با حضور وزیران صنعت و ارشاد ایران و نیز مهمانان خارجی برگزار شد.

از پاویون ایران چه خبر؟
در ادامه مهمان‌های ایران، از پاویون کشورمان بازدید کردند. در پاویون ایران که با استقبال بازدیدکنندگان اکسپو مواجه شده، انواع صنایع دستی و نیز محصولاتی چون زعفران، چای، انواع دمنوش‌های گیاهی، پسته و کلوچه در معرض دید و فروش قرار گرفته‌اند. علاوه بر این در پاویون ایران با غذاهای سنتی ایرانی همچون زرشک‌پلو با مرغ، چلوکباب کوبیده، کشک بادمجان، میرزا قاسمی، کوفته، قورمه و قیمه و شوید باقالا و ماهیچه از علاقمندان پذیرایی می‌شود.

به گفته مسئولان ایرانی پاویون و نیز خارجی‌های بازدیدکننده، غذاهای ایرانی از پرطرفدارترین غذاهای اکسپو میلان است؛ به‌طوری‌که سایت نمایشگاه نیز به بازدیدکننده‌ها پیشنهاد داده است که حتما غذاهای ایرانی را امتحان کنند. با وجود این تبلیغ‌ها و نیز استقبال مردم نام غذاهای ایرانی بر سر زبان‌ها افتاده و مراجعه‌کننده‌ها می‌دانند چه غذایی می‌خواهند و بدون استفاده از منو در بدو ورود غذاها را با نام آنها سفارش می‌دهند.

غذاهای ایرانی با قیمتی بین 5 تا 15 یورو به فروش می‌رسند. قیمتی که ایرانی‌ها آن را بالا می‌دانند اما بازدیدکنندگان خارجی با کمال میل حاضر به پرداخت آن هستند. روزانه بیش از 800 پرس غذا با این قیمت در پاویون ایران به فروش می‌رسد و البته در روزهای پایانی هفته که به علت تعطیلات تعداد بازدیدکننده‌ها افزایش می‌یابد، غذا زودتر از زمان مورد نظر تمام می‌شود.

از جمله مشتری‌های ثابت این روزهای غذاهای ایرانی همسر و دختران مدیر اکسپو میلان هستند. همچنین همسر نخست‌وزیر ایتالیا طی بازدید از پاویون ایران و صرف یک غذای ایرانی بسیار از طعم آن تعریف کرده و طی تماس تلفنی اعلام کرده که باز هم قصد حضور در پاویون ایران را دارد.

از نکته‌های جالب در پاویون ایران حضور کارکنان پاویون‌های کشورهای عربی همچون قطر و امارات در پاویون ایران برای صرف غذاست؛ آنها اعتراف می‌کنند که طعم غذاهای ایرانی را به غذای خود ترجیح می‌دهند.

از دیگر برنامه‌های روز ملی ایران در اکسپو میلان که در بین تمام روزهای ملی برگزار شده به اعتراف مدیر اکسپو (به عنوان یکی از مهمانان) شلوغ‌ترین و زیباترین روز ملی بود، برنامه‌های فرهنگی همچون پخش مستندی کوتاه از گذشته ایران و تنوع فرهنگی کشورمان بود. در این مستند حضور ادیان مختلف در کنار هم و نیز توسعه و پیشرفت کشاورزی در کشور با روش‌های سنتی و مدرن و نیز انواع پوشش‌های ایرانی به حضار معرفی شد.

در پایان این روز، کنسرت موسیقی سنتی ایرانی با آواز «سالار عقیلی»  برگزار شد که اجرای قطعاتی همچون «وطنم» و سرود «ای ایران» با همخوانی پرشور ایرانی‌ها همراه شد؛ به‌طوری‌که تعجب میهمانان خارجی را برانگیخته بود و آنها در بیشتر زمان برگزاری کنسرت از تماشاچی‌های ایرانی که پرچم ایران را در دست داشتند، فیلم و عکس می‌گرفتند و البته به احترام نام ایران، این قطعه‌ها را ایستاده شنیدند.

   
     
لینک خبر مراسم روز ملی ایران در اکسپو میلان    
     

 

 

 

 

 

   


١١:٥٤ - 1394/06/02    /    شماره : ٣٩٥    /    تعداد نمایش : ٣٤٧٥