صفحه اصلی > پاویون ایران > رویکردهای طراحی غرفه ایران 

   
     

نمایشگاه جهانی اکسپو، نمایشگاه عمومی بزرگی است که هر پنج سال یکبار در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود و این فرصت را برای کشورهای میهمان فراهم می‌آورد که ضمن بازتعریف خود در منظر جهانیان، تجارب پیشینیان خود، رویکرد کنونی و مسیر آینده خود را در زمینه موضوع اصلی اکسپو و موضوع فرعی آن برای یکدیگر به نمایش درآورند که این مهم خود می‌تواند ضمن آنکه محفلی باشد برای انتقال دانش، اندیشه و فرهنگ، نقطه آغازی برای تعریف روابط تجاری بین کشورها نیز باشد.


نخستين برخورد بازديدكنندگان با رویکرد هر کشور در رويارويي با موضوع اصلی و فرعی اکسپو از طريق معماري غرفه آن انجام مي‌شود. بنابراین طرح ساختمان بایست همزمان با چشم‌نوازی و دعوت‌کنندگی، در تعامل با آنچه درون آن به نمایش درمی‌آید باشد که نه تنها به بازدیدکنندگانی که به ساختمان غرفه جذب و از داخل آن بازدید خواهند کرد، احساس یکپارچگی درون و بیرون را بدهد، بلکه در خاطر رهگذرانی که فرصت بازدید از غرفه را ندارند، تاثیر مطلوب گذاشته و در کسری از ثانیه پیام اصلی غرفه را به ایشان منتقل نماید.

 

1-1- اهداف کلی اکسپو  2015 و موضوع غرفه ایران


1-1-1-    تغذیه زمین، انرژی برای زندگی
«آیا می‌توان وجود خوراك کافی، مناسب و مانگار برای تمام انسان‌ها تضمین کرد؟» این پرسش چالش پیش روی نمایشگاه جهانی میلان در سال 2015 است، پرسشی که تنها بشر می‌تواند به آن پاسخ دهد، مادر زمین در پس سالیان دراز، تغذیه موجودات حاضر روی آن، اکنون خود نیاز به رسیدگی دارد. اکسپو 2015 میلان از شرکت کنندگان این رویداد جهانی خواسته است که نوع نگرش خود به موضوع از لحاظ احترام به زمین، رفتارهای پایا، به کارگیری فناوری‌های پیشرفته و دیدگاه‌های سیاسی نوین گرفته شده که موجب می‌شود توازن بهتری میان منابع موجود و مصرف برقرار شود برای یکدیگر به اشتراک گذاشته که با انتقال اندیشه، سرمايه انساني به بار آید.

نمایشگاه میلان در صدد است در سال 2015 برهه‌ای حیاتی براي توجه و طراحی دوباره مسیر بشریت باشد و همه کشورهای دنیا را بر سر یک خوان فراخوانده تا پشتيباني‌های ملموس خود را برای گسترش و انتشار پیشرفت آگاهی‌های نوين بشری و رشد زمین به اشتراک بگذارند.

برای پاسخ به موضوع اکسپو 2015، برگزارکننده و شرکت‌کننده باید براي نشان دادن اهمیت روش‌ها، فنون و قوانین تولید غذا و بهره‌گيري منطقی از منابع انرژی تجدیدپذیر، و نخستين و مهمترین این موارد یعنی آب که منبع اصلی تغذیه بشر و خود زمین نیزاست، با یکدیگر همکاری تنگاتنگ داشته باشند.

نمایشگاه 2015 میلان به‌دنبال «نمایشگاه مشارکتی» است برای همکاری مساعدت‌آمیز در زمینه چالش‌های محیط زیستی روبروی انسان مناسب باشد.